Jak nosić maseczki chirurgiczne?

Pandemia COVID-19 przewróciła nasze życie do góry nogami. Nie tylko ograniczone zostały kontakty społeczne, ale przede wszystkim, sama możliwość przebywania na zewnątrz. Oprócz kluczy i portfela, z domu musimy wyjść wyposażeni także w maseczki chirurgiczne. Budziły i nadal budzą one wiele kontrowersji. Wiele osób ma bowiem problem z tym, jak należ je nosić, a przede wszystkim jak powinno się je zakładać. Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie: jak nosić maseczki chirurgiczne?

Jak zakładać maseczki chirurgiczne?

Zacznijmy od tego, jak należy maseczki chirurgiczne zakładać. Tylko prawidłowe założenie, może ochronić przed zarażeniem się COVID-19. Nie bez powodu, możemy zauważyć, że strony maseczki się od siebie różnią. Otóż:

  • wewnętrzna warstwa maseczki chirurgicznej- ma właściwości hydrofilowe co oznacza, że przyciąga ona substancje, które mają charakter polarny jak np. woda. Ta strona maseczki, ma więc zadanie absorbować pot i ślinę. Ma ona białą powłokę, a także widoczne szwy lub zgrzewki gumek.
  • zewnętrzna warstwa maseczki chirurgicznej- ta strona z kolei, posiada właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że odpycha ona nie tylko krew i płyny, ale także drobnoustroje. Zwykle ma ona kolor niebieski i pozbawiona jest zgrzewek czy szwów.

Dobre maseczki chirurgiczne, posiadają jeszcze jedna warstwę- środkową- to ona odpowiada funkcjom przeciwbakteryjnego filtra. Co jednak zrobić gdy obie strony maseczki mają ten sam kolor, a szwy nie są dobrze widoczne? Wówczas na wstępie znajdujemy usztywniacz na nos, a w następnej kolejności na ułożenie fałdek. Po stronie wewnętrznej, będą one skierowane do góry, analogicznie po stronie zewnętrznej do dołu.

Jak zakładać maseczki chirurgiczne?

Zakładanie maseczek chirurgicznych jest w rzeczywistości dziecinnie proste. Oto, jak można to zrobić w sposób prawidłowy:

  • po pierwsze zdezynfekuj ręce specjalnym preparatem lub umyje je wodą z mydłem.
  • weź nową, nieużywaną maseczkę i upewnij się, że nie jest ona uszkodzona, ani nie ma żadnych rozdarć
  • złap maseczkę za brzegi lub wiązanie i stroną wewnętrzną przyłóż ją do buzi. Nie łap nigdy za środek, gdyż to tam gromadzi się najwięcej drobnoustrojów.
  • dopasuj usztywniacz na noc, dociskając wyłącznie jego brzegi
  • następnie możesz ściągnąć dolną część maseczki na brodę i upewnić się, że przylega do policzków
  • jeśli jest za luźna, możesz podwiązać sznurki maseczki chirurgicznej, jednak uważaj by nie dotykać jej środka.
  • na sam koniec, upewnij się, że pomiędzy maseczką chirurgiczną, a twoją twarzą nie ma żadnych przerw.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*