Leczenie i terapia uzależnień młodzieży – co musimy wiedzieć na ten temat?

Określone przyzwyczajenia, alkohol oraz treści psychoaktywne pierwotnie stanowią element odpowiedniej zabawy. Systematycznie zaczynają natomiast zmieniać się w częsty harmonogram, od jakiego ciężko uciec. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy to nie początek uzależnienia. Łącznym składnikiem każdego nałogu są konsekwencje ponoszone w życiu prywatnym oraz zawodowym. Obniża się zaangażowanie oraz czujność w pracy, bliscy czują się zaniedbani oraz jeszcze powszechniej wyrażają niepokój, sugerując takiej osobie, iż alkoholu lub innej treści jest za wiele. Używki pochłaniają ogromną ilość czasu oraz kapitałów.

Do kogo skierowane jest leczenie i terapia uzależnień młodzieży?

Terapia uzależnień jest skierowana do wszelkich osób, jakie mają uczucie, iż straciły kontrolę nad przyjmowaniem konkretnej treści. Taka wiedza może też wypływać ze środowiska osoby uzależnionej. Osoby uzależnione czasem nie zdają sobie sprawy z własnej choroby, więc w rozpoznaniu kłopotu tak ważną funkcję grają najbliżsi. Jak wskazują profesjonaliści, leczenie i terapia uzależnień młodzieży jest wyznaczona nie jedynie do osób uzależnionych oraz stosujących toksyczne treści. Uzależnienie może mieć też rodzaj behawioralny.

Czemu należałoby wiedzieć, na czym polega leczenie alkoholizmu?

Alkohol powoduje szkodliwe efekty fizyczne (lecznicze), psychiczne, ekonomiczne oraz społeczne. W pewnym czasie do wielu osób dociera, iż powinny zaprzestać picia, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Leczenie alkoholizmu w Polsce wciąż cieszy się natomiast złą sławą, natomiast schemat typowego alkoholika, jako kogoś pochodzącego z marginesu społecznego, efektywnie odstrasza do poddania się terapii. Wiedza społeczna na temat alkoholizmu oraz jego leczenia jest mała, więc mnóstwo osób paraliżuje lęk przed odwykiem.

Leczenie odwykowe alkoholika – w domu lub w zamkniętym ośrodku?

Każdy alkoholik, jaki decyduje się na zerwanie z nałogiem, może dobrać różnorodne typy terapii. Dla osób, jakie mają stałą pracę, być może doskonalszym wyjściem będzie terapia indywidualna czy grupowa polegająca na stałych spotkaniach ze specjalistą. Należy natomiast pamiętać, iż działanie w znanym środowisku, szczególnie pośród osób spożywających alkohol, niesie ogromne zagrożenie powrotu do uzależnienia. Tego rodzaju leczenie potrzebuje więc mnóstwo silnej woli oraz wytrwałości.

Cel leczenia uzależnień

Ważnym celem leczenia uzależnień jest wyzwolenie chorego od używek czy pozostałych elementów, jakie uniemożliwiają mu prawidłowe działanie. Podczas terapii odwykowej kładzie się nacisk na zdobycie nowych, dobrych wzorców postępowania oraz doświadczenie procesów nałogu. Chory winien nie jedynie dokonać zmiany zachowania, lecz również postawy lub przekonań. Istotny jest element więzi interpersonalnych i sposób reakcji na przykre sytuacje oraz stres.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna stosuje procesy powtarzania sytuacji oraz uczenia się do wykluczenia sięgania po treści psychoaktywne. Chory analizuje sytuacje, gdy przeważnie sięga po narkotyki oraz uczy się likwidować pokusę. Owa metoda leczenia niejednokrotnie jest kojarzona z terapią preparatami farmakologicznymi.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*