Na czym polega leczenie endodontyczne? Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?

Długo nieleczona i zaawansowana próchnica prowadzi do stanu zapalnego miazgi zęba. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia endodontycznego. Na czym ono polega, jakie są wskazania i czy każdy ząb da się w ten sposób uratować przed jego ekstrakcją?

Wskazania do leczenia kanałowego

W przypadku zabiegu z dziedziny endodoncji takiego jak leczenie kanałowe objawy kwalifikujące do zabiegu są następujące:

  • zmiany w kolorze zęba,
  • wrażliwość na nagryzanie,
  • pęknięcie lub złamania,
  • pęcherz na dziąśle przy zębie wypełniony ropą.

Takie zmiany świadczą o nieodwracalnych zapaleniach miazgi, okołowierzchołkowych zapaleniach tkanek, zranieniach miazgi powstałych w efekcie urazów lub chorobach przyzębia.

Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?

Przeciwwskazaniami do leczenia kanałowego są stany głębokich zniszczeń koron zębów, a ponadto ciężkie choroby ogólno-ustrojowe, chemioterapia. Choroby układu sercowo-naczyniowego w ostrej fazie również uniemożliwiają podjęcie leczenia. Bogata anatomia zęba charakteryzująca się zmiennością stwarza trudności w leczeniu endodontycznym, dlatego nawet w sytuacji, kiedy nie ma przeciwwskazań do tego sposobu leczenia i zabieg został przeprowadzony prawidłowo, konieczna będzie ekstrakcja zęba. Istotą prawidłowego leczenia kanałowe go jest szczelne wypełnienie kanałów oraz ubytku. Może zdarzyć się, że po tak zaawansowanym zabiegu jakim jest leczenie kanałowe objawy  bólowe nie ustąpią. Wówczas konieczne może okazać się powtórne leczenie kanałowe.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe polega przede wszystkim na wyeliminowaniu bakterii oraz martwych tkanek miazgi, dezynfekcji kanałów oraz wypełnieniu ich biozgodnym materiałem. Na początku niezbędne może okazać się znieczulenie, by zabieg był bezbolesny. Leczenie rozpoczyna się od dotarcia do martwej lub żywej miazgi zęba i jej usunięcia. Następnie konieczne jest odnalezienie ujść kanałów zębowych. Pomocne może okazać się tutaj zdjęcie RTG. Kolejny etap to opracowanie kanałów. Leczenie zakańcza wypełnienie kanałów, jednak by ząb spełniał dobrze swoją funkcję, należy przeprowadzić jeszcze odbudowę korony zęba.

Źródło: https://luxdentica.pl/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*